Plánovač trasy pro auto po Evropě (navigace)

Plánujete cestovat Evropě? Potřebujete plánovač trasy? Vyberte si z nejlepších zařízení a software (aplikací), které jsou aktuálně dostupné.

5 věcí, které by měl plánovač a navigace do auta splňovat:

 1. Aktuálnost
 2. Zpracování
 3. Podpora GPS
 4. Offline verze
 5. Možnost software využívat i v jiném zařízení

 

Co si vybrat?

Navigace offline do mobilu zdarmaDoporučujeme při výběru zohlednit výše uvedené body. Poté přichází zásadní otázka. Vybrat si placenou navigaci nebo neplacenou? Jaké jsou možnosti?

V dnešní době jsou i neplacené aplikace velice propracované a kvalitní. Mezi jedny z nejlepších řadíme aplikaci HERE WeGo, Waze nebo Google.

Určitě máte platné zákonné pojištění vozidla (povinné ručení), ale nezapomeňte také na cestovní pojištění pro vaše auto v podobě doplňkových asistenčních služeb Pokud se s ním na cestě něco stane, chcete aby o vás bylo postaráno v případě třeba poruchy, defektu pneu nebo odtahu zpět domů. Dovolená autem – pojištění cesty do zahraničí

 

Žebříček nejlepších bezplatných navigací

 1. HERE WeGo (online i offline; mobilní aplikace + webová verze)
 2. Mapy Google (online i offline; mobilní aplikace + webová verze)
 3. Waze (online;  mobilní aplikace + webová verze)

 

Všechny uvedené mapy jsou bezplatné, mají offline verzi a pravidelné aktualizace. Zaroveň za nimi stojí silný provozovatel a je možné si je nainstalovat na zařízení s širokou podporou (tablety, telefony s operačními systémy Android, Windows nebo Apple).

Zmíněné aplikace mají také přívětivé uživatelské rozhraní a kvalitní příjem signálu GPS. Je možné je plnohodnotně využívat offline i online.  Navigace do mobilu bez internetu zdarma jsou dnes již velmi propracované a mnoho lidí s nimi jezdí bez problémů na dovolené např. do Chorvatska, Francie, Itálie atd.

 

Žebříček nejlepších placených navigací

 1. TomTom (např. TomTom Start 25 Regional Lifetime)
 2. Mio (např. Mio Spirit 5400 Lifetime CZ / SK)
 3. Garmin (např. Garmin Drive 50 Lifetime Europe45)

 

Placenou navigaci můžete získat spolu se zařízením, nebo bez něj (pouze software – aplikace).  Navigace se zařízením jsou připravena na montáž ve vozidle a stačí je prakticky pouze spustit a naplánovat si trasu cesty.

Ceny již kvalitních a dostatečně rychlých GPS navigací do auta začínají okolo 3000 Kč a více. Spolu se zařízením kupujete i software, který je často s doživotní aktualizací (nevybírejte navigační zařízení bez možnosti aktualizací!).

 

Čemu se vyvarovat

GPS navigace do autaV případě rozhodnutí se pro nákup kompletní navigace (=zařízení s mapou a softwarem) vybírejte z osvědčených. Není nic horšího, než ušetřit několik stokorun a při jízdě zjistit, že příjem signálu GPS nestíhá se stylem vaší jízdy. Mohlo by se tak stát, že informace o sjezdu z dálnice přijde pozdě.

Není také dobré vsázet na jednoho koně a být připraven na nejhorší. Ačkoliv to může znít až jako příliš opatrný postoj, není výjimečné, že po aktualizaci, dříve špičková navigace, přestane korektně fungovat. Proto je dobré mít staženu náhradní off-line verzi jiné, kterou můžete spustit (třeba právě v mobilu či tabletu).

 

Závěr a doporučení

Nechcete-li s autem po Evropě používat svůj vlastní mobil nebo tablet, pořiďte si některou z oblíbených a osvědčených značek pro GPS navigace do auta. Pokud vám nevadí, že budete používat vlastní mobilní zařízení s GPS (ano, nic na tom není) neváhejte využít některou z doporučených navigačních aplikací pro Android, Windows nebo Apple.

Mio Spirit 5400 Lifetime CZ / SK

Související články: