Cestovní pojištění auta do zahraničí ✅ tipy a sjednání

Cestovní pojištění auta do zahraničí

Cestovní pojištění pro auto do zahraničí

Pokud vyrážíte se svým nebo půjčeným autem (článek: Půjčení auta na cestu do zahraničí) do zahraničí, nezapomeňte na několik důležitých věcí, které vás i celou posádku mohou dostat z případné šlamastyky. Cestovní pojištění auta při cestě do zahraničí není rozhodně dobré opomíjet.

 

Tip Srovnání nabídek krátkodobého pojištění auta do zahraničí. Podívejte se, kdo, co a za kolik nabízí. Přehledně v tabulce, včetně slev.

 

Cestovní pojištění auta má 3 části:

Povinné ručení a zelená karta

Zelená karta - územní platnostZkontrolujte  zelenou kartu  (vydanou k povinnému ručení), jestli jsou na ni vyznačeny země, kam nebo přes které pojedete. Pokud jsou řádně vyznačeny a nejsou např. označeny křížkem (to znamená, že v dané zemi neplatí vaše povinné ručení), můžete cestovat s tím, že vaše pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla je v zahraničí platné.

Ve všech členských státech EU je české povinné ručení platné. Platné je i pro většinu evropských zemí. Je ale nutné provést předem kontrolu, jelikož některé pojišťovny nepokrývají např. území Ukrajiny, Ruska, Běloruska, Moldávie, atp.

Pokud vaše stávající ručení nepokrývá některou ze zemí, přes které jedete nebo dokonce cílovou destinaci, uzavřete si další povinné ručení na dobu cesty. Novou smlouvu můžete uzavřít i na rok a vypovědět do 2 měsíců od uzavření s tím, že si pojišťovna vezme poměrnou část z ceny pojistky.

Povinné ručení: sjednat online (od 2,86 Kč/den)

 

Asistenční služby

Asistenční služby pro cestování autem do zahraničíDrtivá většina pojistníků (klientů pojišťoven) má sjednáno nedostatečné pojištění asistenčních služeb. Běžně je totiž součástí k povinnému ručení v ceně nebo za drobný příplatek. Bohužel, rozsah plnění a pojistné částky jsou nejen v ČR, ale především v zahraničí absolutně nedostatečné.

Po povinném ručení je pojištění asistenčních služeb druhá nejdůležitější součást cestovního pojištění vozidla při cestě do zahraničí.

Pojištění asistenčních služeb pomůže v případě poruchy či nehody. Služba sjedná a uhradí odtah vozidla zpět do ČR, zajistí náhradní přepravu či ubytování atd. Pokud podceníte asistenci a něco se v zahraničí přihodí, náklady jdou často do desítek tisíc korun (takový odtah z Chorvatska vyjde třeba na 25-50 tisíc korun).

Pojištění asistenčních služeb: sjednat online (od 4,9 Kč/den)

 

Zdravotní cestovní pojištění osob do zahraničí

Cestovní pojištění osob

Ačkoliv je stránka věnována především vozidlům, tak nesmíme a ani vy nesmíte, zapomínat především na své zdraví a zdraví vašich blízkých. Proto nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění osob, které ochrání a poskytne péči v případě úrazu, zdravotních obtíží a dalších nepříjemností.

Cestovní pojištění osob: sjednat online (od 8 Kč/den)

 

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění pro cestování autem do zahraničíNemáte-li havarijní pojištění, můžete si jej sjednat třeba jen po dobu pobytu v zahraničí. Zde je dobré, pokud jej máte sjednáno, informovat se o jeho územní platnosti (podobně jako u zelené karty), jelikož vaše  pojišťovna  nemusí poskytovat plnění ve všech státech Evropy.

Ačkoliv to může znít zvláštně, tak pro většinu cestovatelů je havarijní pojištění nejméně důležité ze všech pojištění.

Havarijní pojištění: sjednat online (od 5,6 Kč/den)

 

Závěrem

Každé z pojištění uzavíráte většinou zvlášť. Můžete je uzavřít, i když již takové někde máte sjednáno (nicméně nemusí vám právě vyhovovat – nízké limity, pokrytí služeb, atp.). První dvě pojištění doporučujeme mít před cestou uzavřeny (havarijní pojištění je na zvážení každého). Pokrývají totiž zákonem stanovenou povinnost (POV) i nejběžnější problémy a události při cestování vozidlem.

Dodržujte základní bezpečnostní pravidla: bezpečná vzdálenost od vozidel, zvýšená pozornost, věnování se plně řízení, dodržování přestávek k odpočinku a občerstvení.

Tip: Výbava vozidla do zahraničí. Dobrý přehled od Besipu zde.

A nezapomeňte hlavně na sebe a uzavřete si kvalitní cestovní pojištění osob (doporučujeme srovnávač cestovního pojištění).

Přejeme šťastnou a klidnou cestu! 🙂