Půjčení auta do zahraničí – souhlas vlastníka a doporučení

Chystáte se na dovolenou nebo pracovně s půjčeným vozidlem (autem, motorkou, atd.) , které na vás není napsáno? Potom budete potřebovat souhlas vlastníka.

 

Souhlas vlastníka vozidla

Potvrzení vlastníka před cestou do zahraničí s vozidlem

Souhlas vlastníka vozidla je potřeba mít s sebou, jelikož tak předejdete nepříjemnostem s zastavením a řešením, jestli vozidlo není odcizeno, kontaktováním majitele, který je uveden v technickém průkazu a tak dále. Nemusíte být také vpuštěni přes hraniční přechod.

Souhlas prokážete potvrzením od vlastníka vozidla, který by měl obsahovat alespoň základní údaje o vozidle a jeho vlastníkovi, spolu s identifikací osoby, které se propůjčuje právo vozidlo užívat v zahraničí.

Potvrzení (nejedná se o smlouvu ani klasickou plnou moc) doporučujeme mít v českém a alespoň anglickém jazyce. Pokud si formulář stáhnete a vyplníte, opatřete jej také ověřením podpisu vlastníka vozidla nebo notářským ověřením.

Na základě doporučení Ministerstva dopravy ČR, které vychází z čl. 35 § 3 mezinárodní Úmluvy o silničním provozu (Vídeň 1968), si můžete stáhnout vzor potvrzení zde.

Doporučení před cestováním

Pokud se rozhodnete absolvovat cestu na dovolenou či za prací (nejen za hranice ČR), sjednejte si pojištění asistenčních služeb, které jsou vázány na vozidlo a nikoli na řidiče. Neopomeňte také kontrolu technického stavu vozidla, povinou výbavu, zdravotní pojištění apod.

 

Před cestou zkontrolujte: